Chomutovská knihovnaChomutovská knihovna

TRANSLATE

Kateřina Šedá

Datum konání: 19.02. 2018 - 19.02. 2018
Místo konání: Galerie Lurago
17:00

Povídání s Kateřinou Šedou - výtvarnicí, laureátkou Ceny Jindřicha Chalupeckého, držitelkou ceny Architekt roku 2017 a delegátkou ČR na Bienále architektury v Benátkách 2018.
Vstupné: 50,- Kč/ studenti a důchodci 20,- Kč.

******

TISKOVÁ ZPRÁVA

Kateřina Šedá, nejvíce oceňovaná česká umělkyně, přijede do Chomutova

Architektka roku 2017, držitelka literární ceny Magnesia Litera, laureátka Ceny Jindřicha Chalupeckého a mnoha mezinárodních ocenění Kateřina Šedá bude 19. února od 17.00 přednášet v chomutovské knihovně.

Kateřina Šedá je absolventkou pražské Akademie výtvarného umění, ale už do počátku své tvorby překračovala oborové hranice.

"Sama sebe nazývá sociální architektkou. Zaměřuje se na umělecké akce, které mají sílu lidi spojovat, ať už jde o moravskou vesnici, kterou i s lidmi převezla do londýnské Tate Modern Gallery, severomoravské sídliště propojené pomocí barevných košil, cestující hromadnou dopravou v Helsinkách nebo milionářské sousedy v Sillicon Valley," říká Tereza Dvořáková ze spolupořádajícho Ženského spolku.

Ačkoliv je vystudovaná výtvarnice, obdržela za své intervence ve veřejném prostoru cenu pro nejlepšího českého architekta roku 2017. Člen poroty Josef Pleskot udělení ceny Kateřině Šedé zdůvodnil tím,  že architektura nejsou jen cihly, ale jsou to především vztahy mezi lidmi. A do těch svou tvorbou brněnská umělkyně výrazně promlouvá, kdekoliv tvoří.

"Tvorba Kateřiny Šedé je inspirující i pro Chomutov. Jen je škoda, že tu bude nejspíš jen přednášet, protože její diář je plný na roky dopředu a zahrnuje práci po celém světě. Ale třeba se v budoucnu podaří nemožné a v Chomutově se zdrží o něco déle," představuje svůj tajný plán ředitelka chomutovské knihovny Andrea Löblová.

© 2015 - 2019 Knihovna Chomutov a Jan Džambasov | soubory cookies